When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.
Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
The partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
<u>Explanation:</u>
H₂ + Br₂ ⇒ 2HBr
PH₂ = 0.782atm
PBr₂ = 0.493atm
Kp = (PHBr)²/ (PH₂) (PBr₂) = 1.4 X 10⁻²¹
At equilibrium:
Let 2x = pressure of HBr
PH₂ = 0.782 -x
PBr₂ = 0.493 - x
Kp = (2x)^2 / (0.782-x)(0.493-x)
Now, because Kp is very small, x will be very small compared to 0.782 and 0.493.
Then,
Kp = 1.4X10⁻²¹ = (4x²) / (0.782)(0.493)
x = 1.2X10⁻¹¹
PHBr = 2x = 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Therefore, the partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
F=ma
f?
m=1300kg
a=1.07m\s squared
f=1300kg x 1.07=1391N
When light hits the boundary between two different materials, it can undergo both reflection and refraction.
Reflection is the change in the direction of the
wave that strikes the boundary between two materials.<span> It involves a change in the direction of waves when they clash with an obstacle.
Refraction involves the change in the direction of waves as they move from one medium to </span><span><span>another followed</span></span><span> by a change in speed and wavelength (this second medium should have different permitivity for the light to change its initial properties.)</span>