Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!
Answer:
1, 4, 5, see the explanation below
Explanation:
We must remember that scalar magnitudes are distinguished by having only a physical quantity, that is, they have no sense or direction as an example of scalar quantities, we find mass, temperature, energy, specific heat, power among others.
1 . 150 [grams] , because is a mass = scalar
4. 5 kilometer [race], is an amount = scalar
5. 34 steps, is an amount = scalar
Number 2, and 3 are vectors because they have amount and direction.
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.