Answer:
Charge, 
Explanation:
It is given that,
Electric field strength, E = 180000 N/C
Distance from a small object, r = 2.8 cm = 0.028 m
Electric field at a point is given by :

Q is the charge on an object



So, the charge on the object is
. Hence, this is the required solution.
I know you're probably done with this by now, but the answer is *Lake-Effect Snow*
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.