Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer:
27 °C
Explanation:
BY the statement of the question it is clear that it is about an ideal gas - and hence if change in KE is about zero - then there will be no change of temperature.
So, answer is 27 °C
Answer:
As shown in the attachment
Explanation:
The detailed steps and mathematical assumptions and manipulation is as shown in the attachment.
Answer:D
Explanation:
Given
mass of object 
Distance traveled 
velocity acquired 
conserving Energy at the moment when object start falling and when it gains 12 m/s velocity
Initial Energy
Final Energy

where
is friction work if any


Since Friction is Present therefore it is a case of Open system and net external Force is zero
An open system is a system where exchange of energy and mass is allowed and Friction is acting on the object shows that system is Open .