Answer:
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Explanation:
given data
students n = 160
power p = 125 W
COP = 5.0
to find out
what minimum power should be used
solution
we know the COP formula that is given below
COP = students × power / minimum power
minimum power = n × p / COP
put all value
minimum power = n × p / COP
minimum power = 160 × 125 / 5
minimum power = 4000 W
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Explanation:
When Michelson-Morley apparatus is turned through
then position of two mirrors will be changed. The resultant path difference will be as follows.

Formula for change in fringe shift is as follows.
n = 

v = 
According to the given data change in fringe is n = 1. The data is Michelson and Morley experiment is as follows.
l = 11 m
c =
m/s
Hence, putting the given values into the above formula as follows.
v = 
= 
= 
Thus, we can conclude that velocity deduced is
.
Answer:
The weight if the block is 10Newtons
Explanation:
The weight of any object is quantity of matter the object contains and it is always acting downwards on such body. This shows that the object is under the influence of gravity.
The weight of an object is calculated as mass of the object × its acceleration due to gravity
W = mg
Give the mass of the brick to be 1kg
g is the acceleration due to gravity = 10m/s²
Weight of the object = 1 × 10
= 10kgm/s² or 10Newtons
Answer:
I = 16 kg*m²
Explanation:
Newton's second law for rotation
τ = I * α Formula (1)
where:
τ : It is the moment applied to the body. (Nxm)
I : it is the moment of inertia of the body with respect to the axis of rotation (kg*m²)
α : It is angular acceleration. (rad/s²)
Kinematics of the wheel
Equation of circular motion uniformly accelerated :
ωf = ω₀+ α*t Formula (2)
Where:
α : Angular acceleration (rad/s²)
ω₀ : Initial angular speed ( rad/s)
ωf : Final angular speed ( rad
t : time interval (rad)
Data
ω₀ = 0
ωf = 1.2 rad/s
t = 2 s
Angular acceleration of the wheel
We replace data in the formula (2):
ωf = ω₀+ α*t
1.2= 0+ α*(2)
α*(2) = 1.2
α = 1.2 / 2
α = 0.6 rad/s²
Magnitude of the net torque (τ )
τ = F *R
Where:
F = tangential force (N)
R = radio (m)
τ = 80 N *0.12 m
τ = 9.6 N *m
Rotational inertia of the wheel
We replace data in the formula (1):
τ = I * α
9.6 = I *(0.6
)
I = 9.6 / (0.6
)
I = 16 kg*m²
Answer:
a) I = 13.04 A
b) R = 8.82 ohms
c) 1291.87 kilocalories are generated an hour.
Explanation:
let P be the power of the heater, V be the voltage of the heater, I be the current of the heater, R be the resistance.
a) we know that:
P = I×V
I = P/V
= (1500)/(115)
= 13.04 A
Therefore, the current of the heater is 13.04 A
b) we now have voltage and current, according to Ohm's law:
R = V/I
= (115)/(13.04)
= 8.82 ohms
Therefore, the resistance of the heating coil is 8.82 ohms.
c) the number of kilocalories generated in one hour by the heater is just the energy the heater produces in one hour which is given by:
E = P×t
= (1500)(1×60×60)
= 5400000 J
since 1 calorie = 4.81 J
1 kilocalorie = 0.001 calories
E = 5400000/4.18 ≈ 1291866.029 calories ≈1291.87 kilocalories
Therefore, 1291.87 kilocalories are produced/generated in one hour.