U = 0, initial vertical velocity
Neglect air resistance, and g = 9.8 m/s².
The time, t, required for the pen to attain a vertical velocity of 19.62 m/s is given by
19.62 m/s = 0 + (9.8 m/s²)*(t s)
t = 19.62/9.8 = 2.00 s
Answer: 2.0 s
Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 


