The volumes are 200cm3 and 0.0002m3
Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
4.17 m/s
Explanation:
To solve this problem, let's start by analyzing the vertical motion of the pea.
The initial vertical velocity of the pea is

Now we can solve the problem by applying the suvat equation:

where
is the vertical velocity when the pea hits the ceiling
is the acceleration of gravity
s = 1.90 is the distance from the ceiling
Solving for
,

Instead, the horizontal velocity remains constant during the whole motion, and it is given by

Therefore, the speed of the pea when it hits the ceiling is

Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.