Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
Explanation:
In case of gas , work done
W = ∫ p dV , p is pressure and dV is small change in volume
the limit of integration is from Vi to Vf .
= ∫ p dV
= ∫ p₀
dV
= p₀
/ (
)
= - 5p₀ 
Taking limit from Vi to Vf
W = - 5 p₀ (
) ltr- atm.
Answer:
μ = 0.350
Explanation:
For the person to able to move the box, the force exerted by the person on the box must equal the force exerted by the box:

In this case, force can be calculated as a product of mass (m) by the acceleration of gravity (g) and the coefficient of static friction (μ):

Therefore, for the person to be able to push the box horizontally, the coefficient of static friction between the box and the floor should not be higher than 0.350.
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW