The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.
Answer:
We can seprate oil and water by the process of seprating funnel
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
The specific heat of a substance is heat released or absorbed by one gram for a change in 1 degree celsius
so higher the specific heat, more the heat required to raise the temperature by same extent or more the heat released on decrease in temperature upto same extent (for two substance)
Here the specific heat of sandy clay is 1.4 J/g °C
So it is less than that of wet mud hence sandy clay is needs to release less energy to decrease its temperature