Answer is: D. It is not sodium bicarbonate.
Balanced chemical reaction of heating sodium bicarbonate: 2NaHCO₃ → Na₂CO₃ + CO₂ + H₂O.
This is chemical change (chemical reaction), because new substances are formed (sodium carbonate, carbon(IV) oxide and water), the atoms are rearranged, so there is no sodium bicarbonate (NaHCO₃) in the test tube.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium