Answer:
0.04 M is the lowest concentration of chloride ions that would be needed to begin precipitation.
Explanation:
Concentration of lead nitarte = ![[Pb(NO_3)_2]=0.010 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BPb%28NO_3%29_2%5D%3D0.010%20M)

1 Mole of lead nirate gives 1 mole of lead ion.
Concentration of lead ion in the solution = 

Concentration of chloride ions = ![[Cl^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCl%5E-%5D)
The value of ![K_{sp} for [tex]PbCl_2= 1.6\times 10^{-5}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20for%20%5Btex%5DPbCl_2%3D%201.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D)
![K_{sp}=[Pb^{2+}][Cl^{-}]^2](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%5D%5BCl%5E%7B-%7D%5D%5E2)
![1.6\times 10^{-5}=0.010 M\times [Cl^{-}]^2](https://tex.z-dn.net/?f=1.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%3D0.010%20M%5Ctimes%20%5BCl%5E%7B-%7D%5D%5E2)
![[Cl^-]=0.04 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCl%5E-%5D%3D0.04%20M)
0.04 M is the lowest concentration of chloride ions that would be needed to begin precipitation.
I dont know but do you know da wae brudda?
The absorption spectrum is the result of absorption of light radiation by a material (solid or liquid) as a function of wavelength or frequency. The figure is shown below:
B ase from the reaction <span>cacn2 3 h2o → caco3 2 nh3, for every 1 mole of caco3 produced there 2 moles of nh3 being produced. to solved this, we must first convert the caco3 to moles.
mass nh3 = 187 g caco3 (1 mol caco3 / 100 g caco3 ) ( 2 mol nh3 / 1 mol caco3) ( 17 g nh3 / 1 mol nh3)
mass nh3 = 63.58 g nh3 is produced</span>
Answer:
C. 0.04 moles per cubic decimeter.
Explanation:
The molar mass of the Iodine is 253.809 grams per mole and a cubic decimeter equals 1000 cubic centimeters. The concentration of Iodine (
), measured in moles per cubic decimeter, can be determined by the following formula:
(1)
Where:
- Mass of iodine, measured in grams.
- Molar mass of iodine, measured in grams per mol.
- Volume of solution, measured in cubic decimeters.
If we know that
,
and
, then the concentration of iodine in a solution is:


Hence, the correct answer is C.