A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
Tension in the string at this position: 3.1 N.
Explanation:
Convert the radius of the circle to meters:
.
What's the net force on the object?
The object is in a circular motion. As a result,
,
where
is the net force on the object,
is the mass of the object,
is the velocity of the object, and
is the radius of the circular motion.
For this object,
.
The output unit of net force should be standard if the unit for mass, velocity, and radius are all standard. The net force shall always point towards the center. In this case the net force points downwards.
What are the forces on this object?
There are two forces on the object at this moment:
- Weight,
, which points downwards.
. - Tension,
, which also points downwards. The size of the tension force needs to be found.
What's the size of the tension force?
Gravity and tension points in the same direction. The size of their resultant force is the sum of the two forces. In other words,
.
.
All three values in this question are given with two sig. fig. Round the value of
to the same number of significant figures.
The heat liberated by the aluminium container would be equal to heat absorbed by the water.
According to the first law of thermodynamics for a closed system the total energy of the system is always conserved. Therefore the energy liberated by the aluminium container will completely absorbed by the water untill they both come to thermal equilibrium.
Explanation:
For, heating purposes more the quantity of water more will be the heating. Clearly, underground heating would have more water and hence, it will have edge over the water heater system.
Moreover, for things at the same temperature, the thing with more molecules has more total kinetic energy (thermal energy) than the thing with fewer molecules. The groundwater heating system uses heat from the heat stored naturally in groundwater or aquifers. Thus, saving the cost of power required to heat in normal water heater.
Note that
1 km/h = (1000 m)/(3600 s) = 0.27778 m/s
Initial velocity, v₁ = 25 km/h = 6.9444 m/s
Final velocity, v₂ = 65 km/h = 18.0556 m/s
Time interval, dt = 6 s.
Calculate average acceleration.
a = (v₂ - v₁)/dt
= (18.0556 - 6.9444 m/s)/(6 s)
= 1.852 m/s²
Answer:
The average acceleration is 1.85 m/s² (nearest hundredth)