If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
1) Focal length
We can find the focal length of the mirror by using the mirror equation:

(1)
where
f is the focal length

is the distance of the object from the mirror

is the distance of the image from the mirror
In this case,

, while

(the distance of the image should be taken as negative, because the image is to the right (behind) of the mirror, so it is virtual). If we use these data inside (1), we find the focal length of the mirror:

from which we find

2) The mirror is convex: in fact, for the sign convention, a concave mirror has positive focal length while a convex mirror has negative focal length. In this case, the focal length is negative, so the mirror is convex.
3) The image is virtual, because it is behind the mirror and in fact we have taken its distance from the mirror as negative.
4) The radius of curvature of a mirror is twice its focal length, so for the mirror in our problem the radius of curvature is:
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.