Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
Answer:
The separation between the first two minima on either side is 0.63 degrees.
Explanation:
A diffraction experiment consists on passing monochromatic light trough a small single slit, at some distance a light diffraction pattern is projected on a screen. The diffraction pattern consists on intercalated dark and bright fringes that are symmetric respect the center of the screen, the angular positions of the dark fringes θn can be find using the equation:
with a the width of the slit, n the number of the minimum and λ the wavelength of the incident light. We should find the position of the n=1 and n=2 minima above the central maximum because symmetry the angular positions of n=-1 and n=-2 that are the angular position of the minima below the central maximum, then:
for the first minimum
solving for θ1:


for the second minimum:



So, the angular separation between them is the rest:


Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.
1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
<u>The flux decreases because the angle between B⃗ and the coil's axis changes.</u>
<u />
Explanation:
The flux through the coil is given by a dot product, between the magnetic field and the vector representing the area of the coil.

The latter vector has direction perpendicular to the plane in which the area of the coil is, and magnitude equal to the area of the coil. As in the attached image, the vector S is the vector respresenting the area of the coil.
Therefore, the flux will be maximum when the vector S is in the same direction as B, and will be zero when they are perpendicular.
Now, if <em>the coil is rotated so that the magnetic field is in the plane of the coil </em>then, the vectors S and B are perpendicualr, and there will not be net magnetic flux, that is, the flux will decrease.