Answer:
T₂ = 669.2 K
Explanation:
Given data:
Initial pressure = 660 torr
Initial temperature = 26 °C (26 +273 = 299 K)
Final volume = 280 mL ( 280/1000 = 0.28 L)
Final pressure = 940.0 torr
Final volume = 0.44 L
Final temperature = ?
Formula:
P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
P₂ = Final pressure
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Solution:
P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂
T₂ = P₂V₂ T₁ /P₁V₁
T₂ = 940 torr × 0.44 L × 299 K / 660 torr × 0.28 L
T₂ = 123666. 4 torr. L. K / 184.8 torr. L
T₂ = 669.2 K
The red bottle would have the lowest frequency because red light has the longest wavelengths. The light passing through the violet would have the highest frequency because its wavelengths are the shortest.
Answer:
When the animal has eaten food and the blood glucose level in the body increases. The pancreas cells in the body detects the increase in the blood glucose which leads to increase the insulin hormone.
This decreases the blood glucose level in the level. This is how the negative feedback works in the body if the level of glucose increases.
Negative feedback is the way by which the body maintains homeostasis and maintains equilibrium in the body.
Molality is the number of moles of solute in 1 kg of solvent
number of moles of sucrose - mass of sucrose / molar mass
number of moles of sucrose - 34.2 g / 342.34 g/mol = 0.0999 mol
number of moles in 125 g of water - 0.0999 mol
therefore number of moles in 1000 g - 0.0999 / 125 x 1000 = 0.799 mol/kg
molality of sucrose solution - 0.799 mol/kg