The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/
Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω