Answer:
The concentration of mole evil at oxygen on that day is 0.00858 mol/L
Explanation:
Here, we want to calculate the concentration of molecular oxygen
The pressure on that day is 1.0 atm
Since oxygen is at a concentration of 21%, the pressure of oxygen will be 21/100 * 1 = 0.21 atm
Now let’s calculate the concentration;
From Ideal gas law;
PV = nRT
This can be written as;
P/RT = n/V
The term n/V refers to concentration;
Let’s make substitutions now;
P = pressure = 0.21 atm
R = molar gas constant = 0.0821 L•atm/mol•k
T = temperature = 25 = 25 + 273.15 = 298.15 K
Substituting these values, we have;
n/V = C = 0.21/(0.0821 * 298.15) = 0.00858 mol/L
This problem has three questions I believe:
>
How hard does the floor push on the crate?
<span>We have to find the net
vertical (normal) Fn force which results from Fp and Fg.
We know that the normal component of Fg is just Fg, which is equal to as 1110N.
From the geometry, the normal component of Fp can be calculated:
Fpn = Fp * cos(θp)
= 1016.31 N * cos(53)
= 611.63 N
The total normal force Fn then is:
Fn = Fg + Fpn
= 1110 + 611.63
=
1721.63 N</span>
> Find the friction
force on the crate
<span>We
have to look for the net horizontal force Fh which results from Fp and Fg.
Since Fg is a normal force entirely, so we can say that the
horizontal component is zero:
Fh = Fph + Fgh
= (Fp * sin(θp)) + 0
= 1016.31 N * sin(53)
=
811.66 N</span>
> What is the minimum
coefficient of static friction needed to prevent the crate from slipping on the
floor?
We just need to compute the
ratio Fh to Fn to get the minimum μs.
μs = Fh / Fn
= 811.66 N / 1721.63 N
<span>=
0.47</span>
The bus and the truck have the same velocity.
Also, Valerie and Owen have the same velocity.
Acceleration is the change in velocity divided by time. The change in velocity is -30m/s and time is 5s. If you divide -30m/s by 5s, you get -6m/s<span>².</span>
Answer:
Explanation:
Calculate the volume of the lead

Now calculate the bouyant force acting on the lead


This force will act in upward direction
Gravitational force on the lead due to its mass will act in downward direction
Hence the difference of this two force

If V is the volume submerged in the water then bouyant force on the bobber is

Equate bouyant force with the tension and gravitational force

Now Total volume of bobble is

=