The total energy can be found by adding the different energies:
628 + 15,600 + 712
= 16.94 kJ
2 atoms in a molecule of RSq, TSq contains 3 different types of atoms (Sq, R, and T.)
Br2 == 2Br
24% dissociated => n total moles, 0.24 mol*n of Br, and 0.76*n mol of Br2
=> partial pressure of Br, P Br = 0.24 bar, and
partical pressure of Br2, P Br2 = 0.76 bar
kp = (P Br)^2 / P Br2 = (0.24)^2 / 0.76 = 0.0758
The question is incomplete, here is the complete question:
A chemist measures the amount of bromine liquid produced during an experiment. She finds that 766.g of bromine liquid is produced. Calculate the number of moles of bromine liquid produced. Round your answer to 3 significant digits.
<u>Answer:</u> The amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:

We are given:
Given mass of liquid bromine = 766. g
Molar mass of liquid bromine,
= 159.8 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.