Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
The number of molecules in 16 grams of oxygen gas is 3.01*10^23, equal to half of Avogadro's number. ... How many molecules of oxygen (o2) are present in 16.0 g of o2…
Because its molecules can slide around each other, a liquid<span> has the ability to flow. The resistance to such flow is called the </span>viscosity<span>. For organic liquids, as the chain increases the viscosity increases as well due to the bonding that is present. Therefore, the ranking should be as follows:
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH3 </span>
Check attached file for the answer.
In NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following species contains manganese with the highest oxidation number?
A) Mn
B) MnF₂
C) Mn₃(PO₄)₂
D) MnCl₄
E) NaMnO₄
In order to ascertain the specie that contains manganese with the highest oxidation number, we must calculate the oxidation number of manganese in each of the species one after the other.
1) For Mn, the oxidation number of Mn is zero because the atom is uncombined.
2) For MnF₂;
Mn has an oxidation number of +2
3) For Mn₃(PO₄)₂
Mn has an oxidation number of +2
4) For MnCl₄
Mn has an oxidation number of +4
5) For NaMnO₄
Mn has an oxidation number of +7
Hence in NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
Learn more: brainly.com/question/10079361