Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Volume of tank =
(given)
Since,
So,

For
:

The significant rule for multiplication, states that the number of significant figures in the answer obtained by multiplication is determined by the value with the lowest number of significant digits.
Since, the minimum number of decimal places in the above multiplication operation is 1 so, the final result must be upto 1 decimal place only.

Hence, volume in
is 243.5.
<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>