Answer:
a) W_total = 8240 J
, b) W₁ / W₂ = 1.1
Explanation:
In this exercise you are asked to calculate the work that is defined by
W = F. dy
As the container is rising and the force is vertical the scalar product is reduced to the algebraic product.
W = F dy = F Δy
let's apply this formula to our case
a) Let's use Newton's second law to calculate the force in the first y = 5 m
F - W = m a
W = mg
F = m (a + g)
F = 80 (1 + 9.8)
F = 864 N
The work of this force we will call it W1
We look for the force for the final 5 m, since the speed is constant the force must be equal to the weight (a = 0)
F₂ - W = 0
F₂ = W
F₂ = 80 9.8
F₂ = 784 N
The work of this fura we will call them W2
The total work is
W_total = W₁ + W₂
W_total = (F + F₂) y
W_total = (864 + 784) 5
W_total = 8240 J
b) To find the relationship between work with relate (W1) and work with constant speed (W2), let's use
W₁ / W₂ = F y / F₂ y
W₁ / W₂ = 864/784
W₁ / W₂ = 1.1
Answer:
q = - 93.334 nC
Explanation:
GIVEN DATA:
Radius of ring 73 cm
charge on ring 610 nC
ELECTRIC FIELD p FROM CENTRE IS AT 70 CM
E = 2000 N/C
Electric field due tor ring is guiven as
![E = \frac{KQx}{[x^2+ R^2]^{3/2}}](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%3D%20%5Cfrac%7BKQx%7D%7B%5Bx%5E2%2B%20R%5E2%5D%5E%7B3%2F2%7D%7D)

E1 = 3714.672 N/C
electric field due to point charge q



now the eelctric charge at point P is
E = E1 + E2
solving for q
q = - 93.334 nC
Answer:
(C) T
The tension T at equilibrium will be equal to the Buoyant force.
The Buoyant force is given by:
Fb = density x acceleration due to gravity x volume displaced
The change in height doesn't affect the Buoyant force and hence the tension.
Note: The figure of question is added in the attachment
Answer:
At focus
Explanation:
A concave mirror is converging in nature. In a mirror, concave in nature, the rays which are parallel to the principal axis are supposed to be coming from very large distances or we assume the source to be placed at infinity for such rays which are parallel to the principal axis.
These rays, parallel to the principal axis, coming from infinity, converges at the focus of the mirror concave in nature after reflecting from the concave mirror
The thermal energy is where the work of friction comes from. That is what stops it eventually. In this case a counter force of 10N is applied over the distance of 30.0m. The energy is given by Force*Distance. Here this is 300J. This friction work is the thermal energy.