Answer:
x = 1,185 m
, t = 4/3 s
, F = - 4 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law
F = m a = m dv /dt
β - α t = m dv / dt
dv = (β – α t) dt
We integrate
v = β t - ½ α t²
We evaluate between the lower limits v = v₀ for t = 0 and the upper limit v = v for t = t
v-v₀ = β t - ½ α t²
the farthest point of the body is when v = v₀ = 0
0 = β t - ½ α t²
t = 2 β / α
t = 2 4/6
t = 4/3 s
Let's find the distance at this time
v = dx / dt
dx / dt = v₀ + β t - ½ α t2
dx = (v₀ + β t - ½ α t2) dt
We integrate
x = v₀ t + ½ β t - ½ 1/3 α t³
x = v₀ 4/3 + ½ 4 (4/3)² - 1/6 6 (4/3)³
The body comes out of rest
x = 3.5556 - 2.37
x = 1,185 m
The value of force is
F = β - α t
F = 4 - 6 4/3
F = - 4 N
Hui4itfuwrtbitbwibrknfl3unfn6io4gnig4klg4mgmyy4m;l3
Acceleration measures how fast the speed changes over time.
So, over 10s, the aircraft's speed changes by 3

* 10s
So, the change is 30

Note that the one of the second units cancels out in the answer.
Let us first know the given: Tennis ball has a mass of 0.003 kg, Soccer ball has a mass of 0.43 kg. Having the same velocity at 16 m/s. First the equation for momentum is P=MV P=Momentum M=Mass V=Velocity. Now let us have the solution for the momentum of tennis ball. Pt=0.003 x 16 m/s= ( kg-m/s ) I use the subscript "t" for tennis. Momentum of Soccer ball Ps= 0.43 x 13m/s = ( km-m/s). If we going to compare the momentum of both balls, the heavier object will surely have a greater momentum because it has a larger mass, unless otherwise the tennis ball with a lesser mass will have a greater velocity to be equal or greater than the momentum of a soccer ball.
Answer:
Explanation:
18 kW = 18000 J /s
60% of 18kW = 10800 J/s
Latent heat of evaporation of water
= 2260 x 10³ J / kg
kg of water being evaporated per second
= 10800 / 2260 x 10³ kg /s
= 4.7787 x 10⁻³ kg / s
= 4.78 gm / s .