Answer:
If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Explanation:
R₁ = Resistance of first resistor
R₂ = Resistance of second resistor
V = Voltage of battery = 12 V
I = Current = 0.33 A (series)
I = Current = 1.6 A (parallel)
In series

In parallel


Solving the above quadratic equation


∴ If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
I assume it woukd be higher energy light waves. when fire is at its hottest state its blue because its burning off so much.
The volume of the room is the product of its dimensions:

Now, from the equation

where d is the density, m is the mass and V is the volume, we deduce

So, multiply the density and the volume to get the mass of air in the room.
Answer:
Wavelength of incident light, 
Given:
Distance between slit and screen, x = 5.00 m
slit width, d = 0.180 mm
width of the fringe, 
Solution:
To calculate the wavelength of the incident light,
:



