Answer:
291.598 N-m
291.6 N-m
Explanation:
Let's first take a look at the free bodily diagrammatic representation.
The first diagram will aid us in answering question (a), so as the second diagram will facilitate effective understanding when solving for question (b).
Let's first determine our angle θ from the diagram
To find angle θ ; we have :
tan θ = 
tan θ = 
tan θ = 1.333
θ = tan⁻¹ (1.333)
θ = 53.13°
Now, to determine the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A.
We have:

where Force(F) = Force in the cord AC = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:




Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A = 291.598 N-m
b) From the second diagram, taking the moment at point B
,
we have:



where Force(F) = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:



Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point C = 291.6 N-m
The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
To solve this problem we will apply the concepts related to the Impulse which can be defined as the product between mass and the total change in velocity. That is to say

Here,
m = mass
Change in velocity
As we can see there are two types of velocity at the moment the object makes the impact,
the first would be the initial velocity perpendicular to the wall and the final velocity perpendicular to the wall.
That is to say,


El angulo dado es de 45° y la velocidad de 25, por tanto


The change of sign indicates a change in the direction of the object.
Therefore the impulse would be as


The negative sign indicates that the pulse is in the opposite direction of the initial velocity.