Answer:
0.12693 mg/L
Explanation:
First we <u>calculate the concentration of compound X in the standard prior to dilution</u>:
- 10.751 mg / 100 mL = 0.10751 mg/mL
Then we <u>calculate the concentration of compound X in the standard after dilution</u>:
- 0.10751 mg/mL * 5 mL / 25 mL = 0.021502 mg/L
Now we calculate the<u> concentration of compound X in the sample</u>, using the <em>known concentration of standard and the given areas</em>:
- 2582 * 0.021502 mg/L ÷ 4374 = 0.012693 mg/L
Finally we <u>calculate the concentration of X in the sample prior to dilution</u>:
- 0.012693 mg/L * 50 mL / 5 mL = 0.12693 mg/L
1. Answer;
Copper (ii) carbonate.
The name of the compound CuCO3 is copper (ii) carbonate.
Explanation;
Cu is the chemical symbol for the copper and CO3 is the chemical symbol for the carbonate group and each one of them has valency of two. Therefore, a compound CuCO3 is formed.
2. Answer;
Yes
Ca2+ reacted with Na2S to form CaS and Na+
Explanation:
Calcium ions reacts with sodium sulfide to form calcium sulfide and sodium ions.
For example; a salt of calcium, calcium carbonate reacts with sodium sulfide to form sodium carbonate and calcium sulfide.
3. Answer;
NaCl and Ag+ do not form a product
Explanation;
The reaction between sodium chloride and silver metal will not take place. This is because silver (Ag) is less reactive than sodium metal and therefore cannot displace sodium from its salt. In other words, silver metal is lower in the reactivity series as compared to sodium metal which indicates sodium metal is more reactive than silver.
4. Answer;
Formation of a white precipitate ; this indicates that silver sulfide is insoluble in water.
Explanation;
When an aqueous solution containing Ag+ ions is added to aqueous solution of sodium sulfide (Na2S), there will be formation of white precipitate. Formation of white precipitate indicates that a reaction has taken place to form a water insoluble compound. The water insoluble compound occurs as a precipitate. The white precipitate is silver sulfide (Ag2S)
2 Ag+ (aq) + Na2S(aq) ----- Ag2S (s) + 2 Na+ (aq)
The ionic character of any compound depend on the lattice energy as well as the electronegativity of element present in that compound.
More would be the lattice energy more would be ionic nature of that compound.
The lattice energy of any compound is inversely proportional to the ionic radii cation and anion.
In given case the ionic radii of oxide in both oxides would be equal therefore the lattice energy only depend on the ionic radii of cation.
As the radii of Magnesium less then radii of lithium therefore lattice energy of Magnesium oxide would be more than lithium oxide.
Hence, MgO would be more ionic in nature than 
N = 1
l = from 0 to (n-1)
ml = -1... + 1
ms = 1/2 or -1/2
eg = 2s
n = 2, m = 0, n = 0
s = 1/2, -1/2
hope this help
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius