Answer:
1. During diffusion, when the concentration of molecules on both sides of a membrane is the same, the molecules will continue to move across the membrane in both directions.
Hopes it Helps!
Answer is: <span>The percent of KCl in the mixture is closest to </span><span>a) 40%.
</span>
If we use 100 grams of mixture:
ω(K) = 44.20% ÷ 100% = 0.442.
m(K) = 0.442 · 100 g = 44.2 g.
n(K) = 44.2 g ÷ 39.1 g/mol.
n(K) = 1.13 mol.
n(KCl) + n(KNO₃) = n(K)
m(KCl) = x.
m(KNO₃) = y.
Two equtions:
1) x + y = 100 g.
2) m(KCl)/M(KCl) + m(KNO₃)/M(KNO₃) = 1.13 mol.
x/74.55 g/mol + y/101.1 g/mol = 1.13 mol.
From first equation find x = 100 - y and put in second equation:
(100 - y)/74.55 + y/101.1 = 1.13 /×101.1.
135.61 - 1.356y + y = 114.24.
0.356y = 22.37 g.
y = 62.83 g.
x = m(KCl) = 100 g - 62.83 g = 37.17 g.
Answer:
Product formed is octan-3-one.
Explanation:
is a Gilman reagent. General formula of Gilman reagent is
.
Where R is alkyl group or aryl group.
Gilman reagents react with the organo halides to replace halides with alkyl group or aryl group and this reaction is known as Corey–House synthesis.
When hexanoyl chloride is treated with
, the chloride group of the hexanoyl chloride is substituted with the ethyl group of the
to form octan-3-one with the removal of EtCu and LiCl.
The correct answer is the fourth option. The complete dissociation of a strong base is BOH + h20 -> B+ + OH- + H20 since this is the only base from the choices given. A base is a substance that accepts hydrogen ions.
Answer:
0.01M
Explanation:
Given paramters:
Volume of FeCl₂ = ?
Concentration = 0.945M
Number of molecules of O₂ = 4.32 x 10²¹molecules
Solution:
The balanced reaction equation is given below:
4FeCl₂ + 3O₂ → 2Fe₂O₃ + 4Cl₂
Now, to solve the problem we use mole relationship between the compounds.
We work from the known to the unknown compounds. Here, the known is the oxygen gas because from the given parameters we can estimate the number of moles of the reacting gas.
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 0.007mole
now, from the reaction equation we find the number of moles of the FeCl₂:
3 mole of O₂ reacted with 4 moles of FeCl₂
0.007mole of O₂ reacted with
= 0.0096mole O₂
Now to find the volume of FeCl₂ we use the expression below;
volume of FeCl₂ = 
= 
= 0.01L