Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:
C₂H₂O₃
Explanation:
The empirical formula of a compound is derived bu finding the whole ratios of the constituent elements.
In succinic acid, the ratios of carbon to hydrogen to oxygen is calculated as follows:
<u>% mass</u>
Carbon- 40.60
Hydrogen - 5.18
Oxygen - 54.22
<u>RAM</u>
Carbon -12
Oxygen - 15.994
Hydrogen -1.008
<u>No of moles elements in the compound</u>
Carbon = 40.60/12=3.3833
Oxygen = 54.22/15.994= 3.39
Hydrogen= 5.18/1.008 = 5.1389
Mole ratios of the individual elements we divide by the smallest value of the number of moles.
Carbon: Hydrogen : Oxygen
3.3833/3.3833:3.39/3.3833:5.1389/3.3833
=1:1:1.5
We can multiply the value by 2 to get the whole number ratio.
=2:2:3
The empirical formula will be:
C₂H₂O₃
Iron doesn't fit because it doesn't have enough atoms or protons in its nucleus so there for it belongs in column 2. <span />
<span>Answer:
Zn(2+) + 2e(-) -------> Zn
1 mole of Zn is deposited by 2F of electricity ...
so 48.9 mole of Zn will be deposited by 48.9 X 2F = 97.8 F of electricity...
as 1F = 96500 C
so 97.8 F = 97.8 X 96500 = 9437700 C of electricity...</span>