Answer:D
Explanation:
Given
mass of A is twice the mass of B half the velocity of B
Suppose
and
be the average force exerted on A and B respectively
and According to Newton third law of motion Force on the body A is equal to Force on body B but opposite in direction as they are action and reaction force.
Thus
and option d is correct
Answer: 9.312 m/s
Explanation:
The friction force (opposite to the motion) is Fa = μ*m*g*cos(α) with μ = kinetic friction. The force that makes the motion is
F = m*g*sin(α).
The Newton's law gives:
F - Fa = m*a
m*g*sin(α) - μ*m*g*cos(α) = m*a
g*sin(α) - μ*g*cos(α) = a so a = 4.335 m/s²
It's a uniformly accelerated motion:
Space
S = 0.5*a*t²
10 = 0.5*a*t²
=> t = 2.148 s
Velocity
V = a*t = 9.312 m/s.
Answer:
the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
Explanation:
The ray of light emitted by a candle is the light generated by the temperature of the flame, which is made up of the emissions of a black body at this temperature plus the emissions of the chemical elements that make up the candle.
The Light reflected from the cover of a book is the same incident light spectrum minus the wavelengths that create transitions in the elements of the cover, these wavelengths will be seen as dark areas.
As a consequence of the above, the difference between the two is that the candle forms an emission spectrum and the book an absorption spectrum.
For the cover of the book form a specular reflection the incident rays are reflected in one direction and the rest would be dark, but in the book it is observed in all directions so that its reflection has to be diffused
You first us 1/2(mv^2) to solve for the potential energy and then put that in to PE=m*g*h and solve for hight
W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.