Explanation:
The given data is as follows.
Moles of propylene = 100 moles,
= 300 K
= 800 K,
,
of propylene = 100 J/mol
Now, we assume the following assumptions:
Since, it is a compression process therefore, work will be done on the system. And, work done will be equal to the heat energy liberating without any friction.
W = 

= 
= 5 MJ
Thus, we can conclude that a minimum of 5 MJ work is required without any friction.
Answer:
Formula in Hill system is I2O8. Computing molar mass (molar weight). To calculate molar mass of a chemical compound enter its formula and click 'Compute'. In chemical formula you may use: Any chemical element.
Explanation:
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Answer:
Property of an element by virtue of which it exists in two or more forms which differ only in their physical properties is known as allotropy. Allotropes are the different physical forms in which the element can exist. Allotropes are different physical forms of the same element.
Also-
Allotropes are different forms of the same element in the molecular level. Isotopes are different forms of atoms of the same chemical element. The key difference between allotropes and isotopes is that allotropes are considered at the molecular level, whereas isotopes are considered at the atomic leve
Explanation:
~Hope this helps~