Acceleration, in physics, is the rate of change of velocity of an object with respect to time. <span> Anytime an object's velocity is changing, the object is said to be </span><span>accelerating. It can be calculated as follows:
acceleration = 8.2 - 3.5 / 1.5 = 3.1 m/s</span>²
Hope this answers the question.
Answer:
- Grand Marais
- Two Harbors
- Duluth
Explanation:
The places that would would get snowfall because of the lake effect are Grand Marais, Two Harbors, and Duluth. The reason for this is that these three places are located right on the shores of the Lake Superior. This lake is one of the biggest lakes in the world. It has enormous amount of water in it, having big impact on the regional climate because of that. The water from this lake creates a lot of humidity in the air, and there's a lot of evaporation as well, both causing the formation of clouds, and when it is cold enough, instead of precipitation, the region gets large amounts of snowfall.
Answer:
a. be sure to hold expansion cards by the edge connectors
Explanation:
Removal of loose jewelry is a good safety practice. Also not touching a microchip with a magnetized screwdriver is also a good practice.
But holding expansion cards by the edge connectors is not a good practice, so it is the odd one in the question. Therefore answer option a provides the correct and best answer to the question
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m