Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
Answer:
option C
Explanation:
given,
energy dissipated by the system to the surrounding = 12 J
Work done on the system = 28 J
change in internal energy of the system
Δ U = Q - W
system losses energy = - 12 J
work done = -28 J
Δ U = Q - W
Δ U = -12 -(-28)
Δ U = 16 J
hence, the correct answer is option C
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
No.
East-force can only be balanced by west-force.
North-force has no west-force in it, no matter how strong it is.