Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer: there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5
Explanation:
I will answer in English.
X is the number of $5 coins.
Y is the number of $2 coins.
We have the system of equations:
Y + X = 33
Y*2 + X*5 = 120
first, we must isolate one of the variables in one of the equations and then replace it in the other equation, let's isolate Y in the first equation:
Y = 33 - X.
Then we can replace it in the other equation:
(33 - X)*2 + X*5 = 120
66 - X*2 + X*5 = 120
X*3 = 54
X = 54/3 = 18
and using the equation for Y.
Y = 33 - X = 33 - 18 = 15
So there are 15 coins of $2 and 18 coins of $5