Convert 57.6 L to dm3 and divide it by 24
Answer:
The final temperature of water is 54.5 °C.
Explanation:
Given data:
Energy transferred = 65 Kj
Mass of water = 450 g
Initial temperature = T1 = 20 °C
Final temperature= T2 = ?
Solution:
First of all we will convert the heat in Kj to joule.
1 Kj = 1000 j
65× 1000 = 65000 j
specific heat of water is 4.186 J /g. °C
Formula:
q = m × c × ΔT
ΔT = T2 - T1
Now we will put the values in Formula.
65000 j = 450 g × 4.186 J /g. °C × (T2 - 20°C )
65000 j = 1883.7 j /°C × (T2 - 20°C )
65000 j/ 1883.7 j /°C = T2 - 20°C
34.51 °C = T2 - 20°C
34.51 °C + 20 °C = T2
T2 = 54.5 °C
Answer:
Each Y atom needs three electrons to complete its octet by forming three bonds to hydrogen. There is one unshared pair of electrons and three bonding pairs of electrons. The bonds in the product are covalent.
Explanation:
Recall that group 5A elements contain five electrons in their outermost shell. These five electrons consists of a lone pair and three electrons that can form three bonds with hydrogen to give YH3 where Y is the group 5A element.
The YH3 molecule contains one lone(unshared) pair of electrons as well as three bonding pairs of electrons. The compounds are covalent.
Identify each of the following as a product or a coefficient in reaction below
<h2> 2H^+ + CO3^2- → H2O + CO2</h2><h2 /><h2 /><h3> <u><em>reactant are</em></u></h3><h2> H^+ and CO3^2-</h2>
<u><em>Reason: </em></u>Reactant of a chemical reaction are found in the left side. They are initially present in a chemical reaction which are consumed to form product.
<h3> <em><u>Product are</u></em></h3>
H2O and CO2
<u><em>Reason</em></u>: They are found in the right side of the reaction. Product are produced in a chemical reaction.
<em><u>coefficient</u></em>
<em><u> </u></em><em><u> </u></em>is 2
- Coefficient is the number found in front of a formula.
- Therefore 2 is the coefficient since it is found in front of H^+
It would protect best against C) Alpha radiation, as Beta radiation is stopped by lighter metals such as aluminium, and Gamma radiation can only be stopped by heavier metals such as lead.