Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
It means there is a lot of the same thing and not many others
Answer:
The final temperature of water is 54.5 °C.
Explanation:
Given data:
Energy transferred = 65 Kj
Mass of water = 450 g
Initial temperature = T1 = 20 °C
Final temperature= T2 = ?
Solution:
First of all we will convert the heat in Kj to joule.
1 Kj = 1000 j
65× 1000 = 65000 j
specific heat of water is 4.186 J /g. °C
Formula:
q = m × c × ΔT
ΔT = T2 - T1
Now we will put the values in Formula.
65000 j = 450 g × 4.186 J /g. °C × (T2 - 20°C )
65000 j = 1883.7 j /°C × (T2 - 20°C )
65000 j/ 1883.7 j /°C = T2 - 20°C
34.51 °C = T2 - 20°C
34.51 °C + 20 °C = T2
T2 = 54.5 °C
Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.