The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.
The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s
If I am correct I would believe that it would be a muscle cell.
Answer:


Explanation:
first write the equilibrium equaion ,
⇄ 
assuming degree of dissociation
=1/10;
and initial concentraion of
=c;
At equlibrium ;
concentration of
![[C_3H_5O_3^{-} ]= c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BC_3H_5O_3%5E%7B-%7D%20%20%5D%3D%20c%5Calpha)
![[H^{+}] = c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3D%20c%5Calpha)

is very small so
can be neglected
and equation is;

= 
![P_H =- log[H^{+} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P_H%20%3D-%20log%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D)





composiion ;
![c=\frac{1}{\alpha} \times [H^{+}]](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Calpha%7D%20%5Ctimes%20%5BH%5E%7B%2B%7D%5D)
![[H^{+}] =antilog(-P_H)](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3Dantilog%28-P_H%29)
![[H^{+} ] =0.0014](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D%20%3D0.0014)


No, they do not.
Carbon dioxide has a linear geometry because the lone pair and bond pair repulsion cancels out; however, water has a bent structure because only the oxygen atom possesses a lone pair which brings the bonding electron pairs closer.