I think it’s c. if not i’m sorry!!
Answer:
magnitude of the magnetic field 0.692 T
Explanation:
given data
rectangular dimensions = 2.80 cm by 3.20 cm
angle of 30.0°
produce a flux Ф = 3.10 ×
Wb
solution
we take here rectangular side a and b as a = 2.80 cm and b = 3.20 cm
and here angle between magnitude field and area will be ∅ = 90 - 30
∅ = 60°
and flux is express as
flux Ф =
.................1
and Ф = BA cos∅ ............2
so B =
and we know
A = ab
so
B =
..............3
put here value
B =
solve we get
B = 0.692 T
Power is the energy in a system per time. It will have units of Watts which is equal to joules per second. It can be expressed as:
P = E / t
where E = Force x distance
P = Fd / t
t = Fd / P
t = 8 (9.72) / 3.0
t = 25.92 s