<span>Baking a cake is an example of making something where the ingredients must be in fixed ratios. Recipes call for specific ratios of ingredients in order to cook properly, and when a recipe for a cake is modified to feed greater or fewer people the ratio remains the same as the original recipe.</span>
Answer:
334J/g
Explanation:
Data obtained from the question include:
Mass (m) = 1g
Specific heat of Fusion (Hf) = 334 J/g
Heat (Q) =?
Using the equation Q = m·Hf, we can obtain the heat released as follow:
Q = m·Hf
Q = 1 x 334
Q = 334J
Therefore, the amount of heat released is 334J
<span>This is an example of a substance changing state, a physical change, the molecules are changed, but the atoms themselves do not change, just their arrangement, and the mass of the molecules is the same. Therefor energy is absorbed by the molecules, as energy is required to change the state or physicality of a molecule structure.Hope this helps. Let me know if you need additional help!</span>
The greatest amount of energy released per gram of reactants occurs during a (1) redox reaction, although it should be noted that there are exceptions depending on environment.
4.4moles of oxygen atoms
Explanation:
Given parameters:
Mass of MgSO₄ = 132.2g
Unknown:
Number of moles of oxygen atoms = ?
Solution:
The number of moles is the quantity of substance that contains the avogadro's number of particles.
To solve for this;
Number of moles = 
Molar mass of MgSO₄ = 24 + 32 + 4(16) = 120g/mole
Number of moles =
= 1.1 moles
In
1 moles of MgSO₄ we have 4 moles of oxygen atoms
1.1 moles of MgSO₄ contains 4 x 1.1 moles = 4.4moles of oxygen atoms
learn more:
number of moles brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly