Answer:
44J
Explanation:
Given parameters:
Mass of rock = 0.22kg
Initial velocity = 20m/s
Distance moved = 10m
Unknown:
Initial kinetic energy of the rock = ?
Solution:
To solve this problem, we need to understand that kinetic energy is the energy due to the motion of a body.
It is mathematically expressed as;
Kinetic energy =
m v²
m is the mass
v is the velocity
Kinetic energy =
x 0.22 x 20² = 44J
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2
Answer:
The energy required to extend the pen is 7.2 mJ.
Explanation:
Given that,
Length = 1.8 cm
Spring constant = 300 N/m
Spring is compressed = 1.0 mm
Again, Compressed = 6.0 mm
Total compressed = 1.0+6.0 = 7.0 mm
We need to calculate the required energy
The energy required is equal to the change in spring potential energy


Put the value into the formula



Hence, The energy required to extend the pen is 7.2 mJ.
Answer:
a..... zero
b.... applied force of 50N and frictional force of 50 N both in opposite directions
c..... if mass increases friction will increase so applied force must also increase to keep body in uniform motion
d.... nothing I think all parts answered