Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
We are asked to calculate the number of moles in a given mass of a substance. To be able to calculate it, we need the molar mass of the substance. For (NH4)2Cr2O7, the molar mass would be <span>252.07 g/mol. We calculate as follows:
0.025 g </span>(NH4)2Cr2O7 ( 1 mol / 252.07 g ) = 0.0001 mol <span>(NH4)2Cr2O7
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
1 and 3.
Explanation:
The entropy measures the randomness of the system, as higher is it, as higher is the entropy. The randomness is associated with the movement and the arrangement of the molecules. Thus, if the molecules are moving faster and are more disorganized, the randomness is greater.
So, the entropy (S) of the phases increases by:
S solid < S liquid < S gases.
1. The substance is going from solid to gas, thus the entropy is increasing.
2. The substance is going from a disorganized way (the molecules of I are disorganized) to an organized way (the molecules join together to form I2), thus the entropy is decreasing.
3. The molecules go from an organized way (the atom are joined together) to a disorganized way, thus the entropy increases.
4. The ions are disorganized and react to form a more organized molecule, thus the entropy decreases.
Answer:
The essence including its particular subject is outlined in the following portion mostly on clarification.
Explanation:
- The energy throughout the campfire comes from either the wood's latent chemical energy until it has been burned to steam up and launch up across the campfire. The electricity generation for something like a campfire seems to be in the context including its potential chemical energy which is contained throughout the firewood used only to inflame the situation.
- The energy output seems to be in the different types of heat energy radiating across the campfire, laser light generated off by the blaze, and perhaps a little number of electrical waves, registered throughout the firewood cracking whilst they combust throughout the blaze.
and,
chemical energy ⇒ heat energy + light energy + sound energy