Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.
As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Answer:
0.83 m or 5.57 m
Explanation:
Destructive interference will occur when the distances from the speakers differ by 1/2 wavelength.
The length of 1 cycle of 72.4 Hz is ...
λ = v/f = (343 m/s)/(72.4 Hz) ≈ 4.738 m
So, the distance of the listener from speaker B is ...
3.2 m ± (4.738 m)/2 = {0.83 m, 5.57 m} . . . either of these distances
_____
The location could be at additional multiples of 4.738 m, but we think not. The sound intensity drops off with the square of the distance from the speaker, so identical sound waves from the speakers will sound quite different at different distances from the speakers. For best interference, the distances need to be as close to the same as possible. That will be at 3.2 m and 5.57 m.
_____
<em>Comment on the speed of sound</em>
We don't know what speed you are to use for the speed of sound. We have used 343 m/s. Some sources use 340 m/s, which will give a result different by 2 or 3 cm.