The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
10 molecules of water are needed.
Answer:
9.9 ml of 0.200M NH₄OH(aq)
Explanation:
3NH₄OH(Iaq) + FeCl₃(aq) => NH₄Cl(aq) + Fe(OH)₃(s)
?ml of 0.200M NH₄OH(aq) reacts completely with 12ml of 0.550M FeCl₃(aq)
1 x Molarity NH₄OH x Volume Am-OH Solution(L) = 2 x Molarity FeCl₃ x Volume FeCl₃ Solution
1(0.200M)(Vol Am-OH Soln) = 3(0.550M)(0.012L)
=> Vol Am-OH Soln = 3(0.550M)(0.012L)/1(0.200M) = 0.0099 Liter = 9.9 milliliters
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5