Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
A title
Explanation:
Because this is middle school.
T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
Answer:

Explanation:
Given:
- volume of oil in the cylinder,

- volume of the oil level when the ice is immersed,

- the volume level of oil when the ice melted,

<u>Now, therefore the volume of ice:</u>



<u>Now the volume of water:</u>



As we know that the relative density is the ratio of density of the substance to the density of water.
<u>So, the relative density of ice:</u>
.....................(1)
as we know that density is given as:

now eq. (1)

where, m = mass of the water or the ice which remains constant in any phase


