Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
The answer should be:
<span>To prevent collisions and violations at intersections that have traffic signals, use the d</span>elayed acceleration technique<span> to ensure the intersection is clear before you enter it.
Delayed acceleration technique refers to w</span><span>aiting to go through an intersection until you have a chance to scan for other vehicles.</span>
Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²