Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:A- mass charge.
This can also be called current.
Explanation:
This is Kirchhoff’s 2nd law.
Kirchhoff’s junction law states that the sum of current(mass charge) flowing in and out of the junction must be equal to zero. This law emphasizes conservation of charge and energy. Charge is also a form of energy and it can neither be created nor destroyed.
Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
The answer is reverse faults.