Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet
Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.