By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J
Answer:
B.) to determine that electric beams in cathode ray tubes were actually made of particles
Explanation:
This is the right answer i just took the quiz on edge.
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg