Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
<span><u>Answer
</u>
The mass of 220 lb football has less than 288 lb football. So, it will be easier to move it since it will require less force. The heavy football will have a bigger momentum. Since 288 lb has more weight than 220 lb, it will have bigger inertia making it difficult for the players to stop it.
This makes it easier to tackle 220 lb football than 288 lb football.
</span>
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.