Answer:
a) Fc = 4.15 N, Fi = 435.65 N, (F1)a = 640 N, and F2 = 239.6 N,
b) Ha = 1863.75 N, nfs = 1 , length = 11.8 mm
Explanation:
Given that:
γ= 9.5 kN/m³ = 9500N/m3
b = 6 inches = 0.1524 m
t = 0.0013 mm
d = 2 inches = 0.0508 m
n = 1750 rpm

L = 9 ft = 2.7432 m
Ks = 1.25
g = 9.81 m/s²
a)







b)


dip = 
If you know the formula for horizontal range, then finding the solution is immediate:


Note:
The height of a high bar from the floor is h = 2.8 m (or 9.1 ft).
It is not provided in the question, so the standard height is assumed.
g = 9.8 m/s², acceleration due to gravity.
Note that the velocity and distance are measured as positive upward.
Therefore the floor is at a height of h = -2.8 m.
First dismount:
u = 4.0 m/s, initial upward velocity.
Let v = the velocity when the gymnast hits the floor.
Then
v² = u² - 2gh
v² = 16 - 2*9.8*(-2.8) = 70.88
v = 8.42 m/s
Second dismount:
u = -3.0 m/s
v² = (-3.0)² - 2*9.8*(-2.8) = 63.88 m/s
v = 7.99 m/s
The difference in landing velocities is 8.42 - 7.99 = 0.43 m/s.
Answer:
First dismount:
Acceleration = 9.8 m/s² downward
Landing velocity = 8.42 m/s downward
Second dismount:
Acceleration = 9.8 m/s² downward
Landing velocity = 7.99 m/s downward
The landing velocities differ by 0.43 m/s.
Answer:
b. exposing it to a flame to see if it catches on fire
Explanation:
The Procedure will most likely help to determine a chemical property of substance is : exposing material to a flame to see if it catches on fire Chemical property is the characteristic that a substance has that differentiate it from another substance. The most common charatcteristics that most scientists wanted to know are : - It's flammability - It's radioactivity - Its toxicity By throwing the object into fire, we will easily find out these 3 characteristics
Hence the correct answer is b. exposing it to a flame to see if it catches on fire.
Answer:
The final velocity of the car A is -1.053 m/s.
Explanation:
For an elastic collision both the kinetic energy and the momentum of the system are conserved.
Let us call
= mass of car A;
= the initial velocity of car A;
= the final velocity of car A;
and
= mass of car B;
= the initial velocity of car B;
= the final velocity of car B.
Then, the law of conservation of momentum demands that

And the conservation of kinetic energy says that

These two equations are solved for final velocities
and
to give


by putting in the numerical values of the variables we get


and


Thus, the final velocity of the car A is -1.053 m/s and of car B is 3.49 m/s.