Which statement best explains the relationship between the wavelength and the frequencies of all the waves in the electromagnetic spectrum?
B. <span>The higher the frequency of the waves, the lower their wavelength is.</span>
<u>Answer:</u>
15.97 N force is tending to pull Rover forward
<u>Explanation:</u>
The woman pulls on the leash with a force of 20.0 N at an angle of 37° above the horizontal. The arrangement is shown in the given figure,
We nee to find the pulling force P. The 20.0 N force has two components, 20.0 cos 37 in horizontal direction and 20.0 sin 37 in vertical direction.
The horizontal component is equal to pulling force P, which will pull Rover forward/
So, P = 20.0 cos 37 = 15.97 N
15.97 N force is tending to pull Rover forward.
Answer:
2 × 10⁶
Explanation:
Data provided in the question:
Cavity length, L = 
Oscillation frequency,
= 9.0 × 10¹⁴ Hz
Now,
we know,

here,
c is the speed of light = 3 × 10⁸ m/s
= Wavelength of mode m inside the laser cavity
m is the cavity mode number
Thus,

or
=
× 10⁻⁶
Also,

Therefore,
m ×
× 10⁻⁶ = 2 × 
or
m = 2 × 10⁶
The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.