Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer:
1.10261 times g
416.17506 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Dividing by g

The acceleration is 1.10261 times g

In mph

The speed of the dragster is 416.17506 mph
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz